1 Eylül 2014 Pazartesi

Ürünleri Uzun Süre ve Hijyenik Kullanma Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürünleri uzun süre bozulmadan kullanmak için dikkat edilmesi gerekenlere değindikten sonra her şeyden önemli olan hijyenik kullanım hakkında bir kaç noktaya değineceğim.


Ürünlerin ambalajlanma biçimlerine göre (tüpte, kapta şişede v.b.) dikkat edilmesi gereken hususlar var. Örneğin:
 • Mac'in paintpotları, Maybelline'in color tatto farları, jel eyelinerlar gibi ürünleri uygulama sırasında ürünü hemen alıp ağzını kapatarak ya da temiz bir yüzeye ters çevirip havayla temasını engelleyerek kullanmakta fayda var. Çünkü uygulama süresi ne kadar kısa olsa da bu tip ürünler havayla temas eder etmez kurumaya başlıyor ve ürün kurudukça kullanım süresi azalıyor ve alınan verim düşüyor.
 • Ürünleri güneşten uzak, karanlık, kapalı yerde tutmak kullanım sürelerini uzatıyor.
 • Buzdolabında sakladığınız ürünler (termal sular, tonikler, nemlendirici) varsa kullanım ardından vakit kaybetmeden tekrar buzdolabına koymak gerekiyor ki sıcak-soğuk farkından ürün etkilenmesin, kısa sürede bozulmasın.
 • Rimel kullanırken fırçayı tüpün içine bir kez sokmak yeterli, fırça gerekli olan ürünü üzerine zaten alıyor. Pompalar gibi hareketlerden kaçınmakta fayda var çünkü bu durumda rimelin daha fazla havayla temas ediyor ve daha çabuk kuruyor.
Hijyen en fazla önem verdiğim konu bu nedenle bu konuda dikkat edilmesini özellikle tavsiye ettiğim bir çok nokta var :)

 • Fondöten, kapatıcı gibi ürünleri ellerinizle uygulamayı tercih ediyorsanız (bazı ürünlerde en doğal uygulama el ile uygulandığında ortaya çıkıyor, temiz fırça kalmamışsa elle uygulamak en temizi ve kolayı) elleriniz mutlaka temiz olmalı aksi takdirde ürüne ya da ürünün elinize değdiği kısma elinizdeki bakterileri bulaştırabilirsiniz.
 • Sivilceleri kapatmak için kullanılan fırçanın tekrar kapatıcı kabına ya da ürünün ağız kısmına sürülmemesi gerekiyor çünkü sürüldüğünde ürün anti-bakteriyel özelliğini yitirmiş oluyor ve ürünün içinde bakteriler üremeye başlıyor. Yüzdeki mevcut sivilceler geçse de o ürünü uyguladığınız sürece yeni sivilcelere, cilt hassasiyetlerine davetiye çıkmış oluyor.
 • Ürünlere sadece temiz fırçaların sürülmesi gerekiyor yukarıda açıkladığım sebepten dolayı.
 • Toz ürünleri kullandığımız fırçalar bir kaç defa yıkamadan kullanılabilse de likit ürünleri uyguladığımız fırçaları her kullanımın ardından temizlemek gerekiyor. Çünkü nemli ortamlar bakterilerin üremeleri için daha elverişli.
 • Lütfen bir başkası size makyaj yapacaksa kullandığı tüm ürünlerin alkol ile dezenfekte edildiğinden,kullandığı tüm fırçaların temiz ve dezenfekte edilmiş olduğun emin olun. Ruj tüpüne daldırdığı aplikatörü direk sizin dudağınıza uygulamaya çalışan kişiyi lütfen uyarın ve bu şekilde bir uygulama yapmamasını isteyin. Makyaj malzemeleri kişisel olmalı, mikrop, bakteri, virüs transfer etme aracı olarak kullanılmamalı. Uçuğun bir virüs türü olduğunu ve siz taşımadığınız halde taşıyan bir insan makyaj malzemelerini, bardağını, çatalını, kaşığını kullandığınız takdirde size de geçeceğini ve hayatınız boyunca taşıyacağınızı unutmayın. Elbette bir makyöz ve ya makyörün her müşterisi için sıfır ürün açması mümkün değil ancak ruj kullanacaksa bir paletin üzerine aktarıp fırça ile uygulayabilir, toz ürünler kullanacaksa aynı şekilde başka bir kaba kullanacağı miktar kadarını aktarıp uygulamayı yapabilir. Sağlığımız her şeyden önce geliyor kendimize dikkat edelim ve kimsenin sağlımıza zarar vermesine izin vermeyelim :)
Sevgiler,

B.

3 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Vakit ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 2. çok faydalı bir yazı olmuş, ellerinize sağlık :) ben de özellikle başkasına makyaj yaptırma konusunda tüm söylediklerinize katılıyor ve neredeyse hiç makyaj yaptırmıyorum kuaförlerde.
  sevgiler :)

  YanıtlaSil