2 Ekim 2014 Perşembe

Doğru Fondöten Rengi Nasıl Seçilir, Doğru Rengi Seçememişsek Nasıl Kullanılır Hale Getirilir?Fondöten rengini doğru seçmek fondöteni uyguladığımız bölgeler ve uygulama yapmadığımız bölgeler arasında belirgin renk farklılıkları oluşmaması, doğal görünüm açısından büyük önem taşıyor. Boynumuz İskandinav coğrafyasından birinden, yüzümüz ise Afrika kıtasından birinden ödünç alınmış gibi veya tam tersi bir görünümde olmamak için en iyisi kendi rengimizi dikkatle seçmek :) 

Kendi cilt tonunuza uygun fondöteni seçebilmek için cilt alt tonunuzu öğrenmekte fayda var. Alt tonunuzu belirlemenin bir yolu cildinizin altın takılarla mı yoksa gümüş takılarla mı daha canlı göründüğüne bakmak eğer altınla cildiniz daha canlı görünüyorsa alt tonunuz sıcak, gümüş takılarla daha canlı görünüyorsa cilt alt tonunuz soğuktur. Eğer altın yada gümüş takılar taktığınızda herhangi bir fark görmüyorsanız o zaman nötr cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Bir diğer belirleme yöntemi damarlarımıza bakmak; yeşilimsi damarlar sıcak alt tonlu olduğunuza işaretken mavimsi, morumsu damar rengi soğuk alt tonlu olduğunuza işaret. Eğer mavi mi yeşil mi ayırt edemiyorsanız nötr cilt alt tonuna sahipsiniz demek oluyor. Derseniz ki aman bu ne saçma bir şey o zaman siz hiç uğraşmayın, Sephora'daki satış danışmanlarından veya Mac'teki makyaj artistlerinden yardım alabilirsiniz, Mac'teki makyaj artistleri bu konuda çok iyiler. 

Cilt alt tonunuzu belirledikten sonra sıcak renk veya soğuk renk skalalarına bakarak fondöten seçimi yapabilirsiniz.
 

 
Peki fondöteni cildimizin neresine sürerek denemeliyiz? Elimizin üstü, bileğimizin iç kısmı kesinlikle deneme yapmak için uygun bölgeler değil, çünkü ellerimiz güneşe yüzümüzden daha çok maruz kalıyor ve bu nedenle ellerimiz yüzümüzden daha koyu bir cilt tonuna sahip oluyor. Bilek içlerimiz ise yüzümüzden daha açık renkte veya koyu renkte olabiliyor güneşe maruz kalma sürelerine göre. Sadece yüzümüzde denemek de en iyi sonucu vermiyor çünkü yüzümüz boynumuzdan daha koyu renkte olabiliyor. Ya çene çizgimizin biraz daha üstünden başlayarak boynumuza da fondöteni uygulamak ya da direk boynumuza uygulamak en iyi sonucu veriyor. Fondöten sürülen bölge boyun rengimizden ne açık ne de koyu durmalı, fondöten sürülmüş bölge cildimizle aynı tonda olmalı.

Boyunda denememizin nedeni yüzümüz ve boynumuz arasında renk farkı olmasının önüne geçmek, çünkü renk farklılıkları boyun renginden anlaşılıyor. 

Peki yanlışlıkla cilt renginize uygun bir fondöten aldığınızda o fondöteni nasıl kullanmak lazım? Aldığımız fondöteni aman rengi uymadı diye çöpe atmakla paramızı çöpe atmak pratikte aynı olmasa da teoride aynı nitekim. Fondöteniniz koyu ise beyaz renkteki SPF içeren güneş kreminiz ile karıştırabilirsiniz veya nemlendiriciniz ile karıştırabilirsiniz. Eğer bu şekilde rengi daha açık hale geliyor ancak kapatıcılığı azalıyor derseniz ikinci bir kat uygulayarak istediğiniz kapatıcılık düzeyine ulaşabilirsiniz. Eğer fondöteniniz açık renk ise fondöteni tüm yüzünüze uygulayıp ardından büyük bir fırça ile yüzünüzün tümüne bronzer uygulayabilirsiniz veya bronzerınızdan bir parça kazıyıp (toz şeklindeyse çok az bir miktar alıp) fondöteninizle karıştırıp yüzüne sürebilirsiniz. 

Eğer elinizde size hem koyu gelen hem de açık gelen bir fondöten varsa onları karıştırıp uygulayabilirsiniz. Ben makyaj uygulaması yapmaya gittiğim zamanlarda her cilt tonu için ayrı bir fondöten alamayacağım için açık ve koyu renkteki fondötenleri karıştırarak makyaj yapacağım kişinin cildine uygun tonda fondöten elde etmeyi tercih ediyorum. 

Cilt tonunuza uygun olmayan fondötenleri kullanmanın bir diğer yolu ise kontür yaparken kullanmak. Koyu renkli fondotenlerinizi likit bronzer olarak kullanabilirsiniz. Açık renkli fondotenlerinizi ise ön plana çıkarmak istediğiniz bölgelerde likit aydınlatıcı olarak kullanabilirsiniz. 

Sevgiler, 

B.

1 yorum: